אחרי החגים שמח – סוף סוף אפשר לעבוד

מאז יום ראשון (שבוע שעבר היה סוכות), אני מברך כל מי שפגשתי ב"אחרי חגים שמח", אני מניח שכל אחד מסתכל על זה אחרת:

 • החייל שקיבל עוד כמה סופש"ים בחגים מתבאס
 • ההורים שסוף סוף ילדיהם חוזרים לגן / בית-ספר שמחים
 • עסקי התיירות פנים עצובים שעם ישראל חוזר ליום יום שלו
 • סבים וסבתות נחים סוף סוף עד חנוכה..
 • ועצמאים (בעיקר ספקי שרותים) ….. יכולים סוף סוף לחזור לעבוד ולהתפרנס.

אחריחגיםשמחאז עד חנוכה לפחות, יש לנו העצמאים זמן לעבוד ברצף.  ובעיקר להפסיק לשמוע מלקוחות פוטנציאלים את המשפט "תתקשר אחרי החגים".

כמו כן, למי שלא שם לב, אנו בעיצומו של הרבעון האחרון ולאחר שנסיים לטפל בכל אותם דברים שנדחו ל"אחרי החגים", כדאי להתחיל לחשוב על השנה הבאה.

כסמנכ"ל השיווק בעסק המשפחתי (RDVC – ייעוץ השקעות ופנסיה), אני כבר מתחיל לחשוב על תוכנית השיווק לשנה הבאה.

ניתוח מקור ההכנסות, יכול לעזור מאוד בתכנון האסטרטגיה והטקטיקה השיווקית של העסק שלכם.  הינה תרגיל שלמדתי והוא מאוד שימושי.  ניתוח מקור ההכנסות, הינה טבלה לדוגמה של עסק שהשנה הכניס כ-400 אלף ₪:

מקור סכום הכנסה (אלפי ₪) אחוז
לקוחות חוזרים 210 53%
דרך האתר 50 13%
המלצה של לקוח 10 3%
המלצה של חבר/בן משפחה 5 1%
קשרים עסקיים (נטוורק) 80 20%
פרסום 20 5%
לא ידוע 25 6%
סה"כ 400

אם תכינו טבלה דומה לזו, תוכלו לנתח אותה והדבר יעזור מאוד בתכנון פעולות השיווק שלכם.
אני מבטיח שחלקכם יהיו מופתעים מהתוצאות.

הינה כמה דוגמאות לנקודות לניתוח אופן השימוש בטבלה:

 • לקוחות חוזרים (או ריטיינרים) – מכיוון שהמאמץ לשווק ללקוחות חוזרים הוא הכי קטן והכי קל, ברור שנרצה לראות כאן אחוז גבוה של מכירות.  לכן אם נראה אחוז קטן מידי, נדע שיש לשפר את המכירות החוזרות ואם יש אחוז גבוה מאוד, אז יש לנו בעיה בהשגת לקוחות חדשים.
 • דרך האתר – אם השקענו כסף רב בהקמה וקידום אתר והוא אינו מספק לנו הכנסה, כנראה שמשהו לא עובד בו.  מצד שני, אם עשינו השקעה קטנה ובכל זאת יש הכנסות, אולי זה הזמן לשקול שיווק יותר רציני באינטרנט.
 • המלצה של לקוח – נכון שמידי פעם לקוח מרוצה מיוזמתו ישלח לנו לקוח חדש, אבל גם לנו יש מה לעשות בנדון.  אם האחוז קטן מדי, אז צריך למצוא דרכים לעודד את הלקוחות שלנו להמליץ עלינו.  לדוגמה, קבלת הנחה על הבאת לקוח חדש, בקשה שיכתבו מכתבי המלצה אותם נפרסם ועוד.

הניתוח כמובן צריך להתייחס לסוג העסק וניתוח עוד יותר איכותי, יהיה לבנות טבלה רב שנתית או אף רבעונית ולראות מגמות.

דבר אחרון, ארצה להתייחס במיוחד לנושא "קשרים עסקיים (נטוורק)", בעסק שלי בשנים האחרונות, אחוז ההכנסות בסעיף זה עולה בהתמדה הן בהיבט הכמותי והן באיכותי.  את הגידול הזה אני מייצר בשני פעילויות מקבילות:

 1. טיפוח קשרים עסקיים טובים עם בעלי עסקים, ספקים, קולגות וכיוצ"ב – אני משתדל לסייע להם בעסקים היכן שאני יכול, לשלוח אליהם לקוחות, לפתח שיתופי פעולה בהם ניתן שירות יחדיו ללקוחות ובעיקר לשמור על קשר טוב וחברי.
 2. חבר בקבוצת נטוורק של ארגון BNI – הנני חבר מעל 3 שנים בארגון נטוורק גדול בישראל.  על רגל אחת, מדובר בחברות בקבוצה של יותר מ-50 בעלי עסקים (כל אחד בתחום אחר ולא מתחרה) אשר נפגשים באופן קבוע לאורך כל השנה.  המטרה העיקרית היא לייצר אחד לשני הזדמנויות עסקיות והפניות שיגדילו את הכנסות העסק.
  הקבוצה בה אני חבר הנפגשת בראשון לציון, יצרה השנה הכנסות של כ-5 מיליון ₪ לחבריה. אם תרצו פרטים נוספים ולבוא להתארח באחד המפגשים כאורחים שלי צרו איתי קשר.

אז אחרי חגים שמח לכל עמיתי העצמאים ובעלי העסקים הקטנים.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה כללי, עסקים קטנים, קבוצת רישות עסקי, שיווק ופרסום,‏ עם התגים , , , , , , , , , .‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>